Шкіра, методи дублення

2.09.2019

Взуття, одяг, галантерейні вироби виготовляють зі шкіри. Шкіра використовується в авіа- та автомобільній промисловості, з неї також роблять м’які меблі. Прикраси, письмові приладдя також роблять зі шкіри. Об’ємні картини вигравлюють на шкірі. При такому широкому використанні шкіра не може бути одного конкретного виду. Вона виготовляється різними способами, відрізняється за товщиною, видом обробки зовнішньої поверхні, щільністю та багатьма іншими параметрами. Одній статті в нашому блозі точно не вистачить, щоб у всьому розібратися.

Давайте розпочнемо зі зовсім простого і розберемось, як шкіра перетворюється на шкіру. Незалежно від того, яка шкіра потрібна на виході, шкіра проходить три основні етапи виробництва:

1. підготовчий етап полягає в тому, щоб вимити та очистити шкуру від всього зайвого.

2. дублення – найбільш цікавий етап виробництва шкіри, і ми зупинимось на ньому трохи довше.

Натуральне або рослинне дублення. Процес дублення полягає у замочуванні шкур у дубильних відварах різної міцності або концентрації танінів. Повний цикл виробництва триває близько 12 міс. Уявіть собі, що для отримання шкіри потрібен цілий рік, таке дублення можна порівняти тільки з виноробством. На виході отримуємо шкіру світло-бежевого кольору, її ще називають Wet-white. Це найстаріша технологія виробництва шкіри, і вона була майже єдиною протягом століть. Шкіра природного дублення екологічно чиста та гіпоалергенна. Єдиний недолік – вона не вологостійка.

Хімічне або хромове дублення. З розвитком хімії в кінці 19 – початку 20 століття було знайдено принципово новий спосіб дублення. Суть цього методу дуже проста: шкури з солями трихвалентного хрому завантажують у величезні барабани та обертають їх кілька днів. На виході отримують шкіру блакитного кольору – Wet-blue. Таку шкіру складно назвати повністю природним продуктом, але вона має ряд переваг – не боїться вологи, м’яка та еластична. Більше 80% шкіри в Україні виготовляється методом хімічного дублення.

Жирне дублення. Якщо перші два види дублення дозволяють виробляти гладку шкіру, то жирне дублення використовується для виробництва замшевої шкіри. В якості дубильного засобу використовують жир морських тварин і риб’ячий жир. В результаті вироби з замші не бояться вологи та досить довго зберігають нарядний зовнішній вигляд.

На завершальному етапі шкіру розрізають (подвоюють або потроюють) для отримання потрібної товщини, розтягують, сушать та фарбують.

У наступних статтях ми продовжимо розповідати про шкіру та знайомити вас з цим чудовим природним матеріалом. Придбання виробів зі шкіри, їх грамотне використання та належний догляд неможливі без мінімальних знань.